Osiągnij swój cel!

Moje zdjęcie
Szukasz motywacji? Chcesz zacząć trenować, ale nie wiesz jak? Chcesz poprawić swoją sylwetkę, bądź popracować nad techniką? Zapraszam do współpracy! Napisz do mnie, a wspólnie wyznaczymy właściwą drogę do osiągnięcia celu! martadoessquats@gmail.com

czwartek, 10 listopada 2016

Jak rzeczywiście się nawadniać?


Uwielbiamy spędzać wolny czas nad morzem, jeziorem, pływać w basenie czy brać gorącą kąpiel.
Szkoda jednak, że nasze zamiłowanie do wody na tym się kończy. Zapominamy na co dzień jak ważna jest woda, którą pijemy a raczej powinniśmy pić...A właściwie, której nie pijemy wcale.




Z drugiej strony jednak, wypijanie dużej ilości wody na raz, wcale nie oznacza, że nawodnimy się na zapas. Jeśli będziesz pić duże ilości wody, ale rzadko, organizm po prostu wydali nadwyżkę płynu.

Podczas wysiłku zależy nam przecież na dobrym nawodnieniu, dzięki któremu zapewniamy ochronę naszym stawom, poprawia się nasza wydolność, prawidłowo funkcjonuje układ nerwowy, jesteśmy w ogólnej, dobrej kondycji fizycznej. 

Przed wysiłkiem zaleca się picie około 500 ml płynu  2 godziny przed treningiem, dzięki czemu organizm zostanie prawidłowo nawodniony oraz zdąży wydalić zbędne ilości płynu.
Warto więc zadbać o to nie tylko w trakcie, ale również przed jak i po wysiłku fizycznym. Dzięki temu nie dopuścimy do odwodnienia organizmu, które już w 2 % powoduje spadek maksymalnej wydolności tlenowej o 10-20%. Jak łatwo wywnioskować, nie zrobisz treningu na 100, a na 80-90 procent Twoich możliwości. 



Badania wykazały, że dodanie odpowiedniej ilości węglowodanów do wody i spożywanie takiego napoju podczas treningu może polepszyć wydolność organizmu poprzez utrzymanie optymalnego poziomu glukozy we krwi (Febbraioi in., 2000; Bosch i in., 1994).

Nie trzeba wyjaśniać, że nie najlepszym pomysłem  na taki napój jest Coca Cola, i nie ze względu na to, że jest gazowana.



Mowa o  napojach izotonicznych i hipertonicznych. Napoje izotoniczne przy dodatku cukru o stężeniu 5-8g/100ml przyspieszają wchłanianie wody. Napoje hipertoniczne o stężeniu ponad 8 % zwalniają metabolizm, a więc zmniejszają tempo szybkość uzupełnienia płynów. Skupiają się głównie na zapewnieniu dużej ilości energii w okresie kiedy nawodnienie nie jest już tak ważne. Są dobrym źródłem energii łatwo przyswajalnej dla osób nietolerujących węglowodanów w postaci stałej, np. batoników energetycznych.


Podczas treningu tracimy tym więcej wody im większa jest intensywność wykonywanych ćwiczeń w zależności od masy ciała czy kondycji organizmu. Staraj się sięgać po butelkę z wodą częściej niż czujesz pragnienie, gdyż nie jest ono dobrym wskaźnikiem nawodnienia.







Po wykonaniu założonego planu został już ostatni punkt, obowiązkowy  dla każdej aktywnej osoby, czyli uzupełnienie utraconej wody. Od 450-650 ml wody, na każde utracone 0,5 kg masy ciała. Zatem zważ się przed jak i po treningu w celu kontrolowania optymalnej gospodarki wodnej (a nie masy ciała:)).


Im wcześniej w ciągu dnia zaczniesz uzupełniać płyny tym lepiej. Wypicie szklanki wody zaraz po przebudzeniu to dobra metoda na pobudzenie układu trawiennego. Po wypiciu wody z rana po około 20 minutach poczujesz się na tyle głodny, że z chęcią zjesz porządne śniadanie, które ma ogromny wpływ na Twój humor i ogólną kondycję w ciągu całego dnia!



Podsumowując, woda w naszym organizmie bierze udział we wszystkich procesach komórkowych i ogólnoustrojowych. Od jej poziomu w organizmie zależy nie tylko nasz stan fizyczny, ale też psychiczny. Dzięki niej szybciej uzyskujemy progres zarówno w treningu jak i w diecie wskutek prawidłowego funkcjonowania metabolizmu jak i wszystkich układów naszego ciała. Pij wodę, bo warto i niech każdy Twój trening zostanie wykonany na maxa!




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz