Osiągnij swój cel!

Moje zdjęcie
Szukasz motywacji? Chcesz zacząć trenować, ale nie wiesz jak? Chcesz poprawić swoją sylwetkę, bądź popracować nad techniką? Zapraszam do współpracy! Napisz do mnie, a wspólnie wyznaczymy właściwą drogę do osiągnięcia celu! martadoessquats@gmail.com

piątek, 24 lutego 2017

#10more: Skuteczny trening


1.   Nastawienie


To główny element całej układanki. Jeśli nie robisz tego dla siebie, tylko dlatego, że ktoś Ci powiedział, że powinnaś, albo wręcz, że musisz- odpuść. Nie warto zmieniać się tylko po to, aby przypodobać się innym- wszystkim i tak nie dogodzisz. 


2. Dieta


Wszem i wobec znany podział: 30% efektów dają treningi, 70 % dieta. Sama widzisz, że nie jest to nawet 50 na 50. Proste porównanie: samochód, do którego wlejesz słabej jakości paliwo, pokona trasę dziś czy jutro, ale nie masz pewności co będzie za tydzień czy za rok. Traci na swojej wydajności, jakości oraz funkcjonalności. Do tego, jeśli wlejesz go za dużo możesz uszkodzić go od środka, a jeśli za mało, nie ma szans, że ruszysz dalej. Tak samo jest z naszym zapotrzebowaniem energetycznym: możesz ćwiczyć 5 razy w tygodniu, dając sobie porządny wycisk, ale jeśli nie kontrolujesz ilości spożywanego jedzenia Twój wysiłek idzie na marne. Tak samo jest w drugą stronę- jeśli jesz za mało, wcale nie oznacza, że schudniesz, wręcz przeciwnie: Twój metabolizm, czyli tempo przemiany materii, będzie spowalniać, aż w końcu zgaśnie, tak jak samochód na rezerwie. Niestety, my ludzie, nie posiadamy lampki, która zapali się w krytycznym momencie, dlatego indywidualny, zbilansowany plan żywieniowy to podstawa sukcesów i osiągnięć treningowych.


3. Sen


Jeśli planujesz trening po nocnym siedzeniu nad książkami, maratonie filmowym lub całonocnej imprezie - odpuść. Sen jest nieodłącznym elementem naszego cyklu dobowego. O skutkach ubocznych z powodu braku snu można by pisać w nieskończoność- jednak skupmy się na tym dość istotnym dla osób trenujących: deficyt snu skutkuje wzrostem poziomu kortyzolu – katabolicznego hormonu, który w podwyższonych zakresach z jednej strony hamuje syntezę białek mięśniowych i nasila ich rozpad, a z drugiej utrudnia redukcję tkanki tłuszczowej. Z powodu niewyspania cel, do którego dążysz może się okazać nieosiągalny. Jeśli zależy Ci na progresie, odłóż telefon przed snem, wyłącz telewizor i wycisz się. Każda godzina snu to większa szansa na skuteczniejszą regenerację, a to przełoży się na Twoją wydolność i siłę podczas treningu jak i zrównoważony rozkład zapasów energii w ciągu całego dnia.

4. Nawodnienie


Szczegółowo opisane we wcześniejszym  poście --> Jak rzeczywiście się nawadniać? wpływa na naszą wydolność oraz siłę podczas wysiłku. Już dwuprocentowe odwodnienie obniża naszą efektywność treningową o 10-20 % !Sięgaj po wodę jak najczęściej, uzupełnij płyny zarówno przed jak i po wysiłku tak, aby trening wykonać na 100 procent.


5. Suplementacja


Suplementy stanowią uzupełnienie zbilansowanej diety. Biorąc pod uwagę produkty, które spożywamy na co dzień, są często pozbawione jakichkolwiek wartości odżywczych poprzez modyfikację, proces przetwarzania czy obróbki termicznej. Dla przykładu, aby pokryć  dzienną normę witaminową musielibyśmy zjeść  17 000 kcal/dzień, gdzie liczba ta u niektórych przekracza zapotrzebowanie tygodniowe! Dlatego też, warto zaopatrzyć się w podstawowe suplementy, aby utrzymać organizm w poprawnej kondycji. W doborze odpowiedniej suplementacji warto zasięgnąć profesjonalnej porady, gdyż rynek suplementów często przechodzi powierzchowne badania co do składu i działania, więc chcąc sobie pomóc równie łatwo możemy sobie zaszkodzić. 


6. Regeneracja


Sam trening to ogromny stres dla naszego organizmu, ale pozytywny; dopóki stresor jest kontrolowany nie jest niczym szkodliwym, wręcz przeciwnie: wymusza na nas adaptację w trudnych warunkach, co sprawia, że stajemy się silniejsi. Osoby początkujące często zwiększają częstotliwość jednostek treningowych, co na dłuższą metę prowadzi do przetrenowania. Jeśli czujesz się osłabiony, łapie Cię przeziębienie, masz katar czy problemy ze snem- odpocznij. Pamiętaj, że w planie treningowym musi się znaleźć czas na regenerację. Planuj treningi rozważnie, tak aby polepszać swoje wyniki, nie doprowadzając do wycieńczenia organizmu.                                                                                             

7. Technika


Technika, technika i jeszcze raz technika! Nie zredukujesz tkanki tłuszczowej, ani nie nabudujesz masy mięśniowej większym ciężarem czy szybszym tempem powtórzeń wykonanych niedokładnie jeśli zapominasz o prawidłowej technice. Ćwiczenia przy użyciu wolnych ciężarów czy na maszynach z możliwością progresji ciężaru wykonywane niepoprawnie prowadzą tylko i wyłącznie do kontuzji. Nie ma sensu dorzucać ciężaru na oczach całej siłowni pokazując jakim siłaczem jesteś, jeśli większość z nich patrząc na Ciebie dzwoni już po pogotowie. Każdy jest inny, mamy różne budowy ciała i to określa nam pułap ćwiczeń możliwych  do wykonania. Jeśli jakieś ćwiczenie sprawia Ci trudność, bo masz na przykład problem z mobilnością, popracuj nad tym. Nie wykonuj ćwiczeń na siłę lub takich, w których czujesz się niepewnie. Poproś trenera o poradę, sprawdź dokładnie zasady wykonania, opanuj wzorzec ruchu, progresuj, Rozważnie i rozsądnie, zapisz, zapamiętaj.


8. Modyfikacja planu treningowego


Nie bez powodu mówimy o zbilansowanej diecie, czyli takiej, która opiera się na różnorodnych produktach. Nasz organizm jest bardziej inteligentny niż nam się wydaje. Jeśli dostarczamy mu cały czas takich samych posiłków czy składników narażamy siebie na wystąpienie alergii lub nietolerancji pokarmowych spowodowanych właśnie brakiem różnorodności. Tak samo jest z aktywnością fizyczną. Na przykładzie budowania wydolności, możemy pokonać więcej kilometrów, na przykładzie siły podnieść więcej ciężarów czy zrobić więcej powtórzeń, ale nie możemy zapominać o tym, że sukces jakim jest nasz progres wymaga od nas coraz więcej. Aby cały czas iść do przodu i nie dopuścić do stagnacji musimy zmieniać, korygować oraz modyfikować nasz plan treningowy. Plusem płynącym ze zmian jest możliwość nabrania większej motywacji, odświeżenia swoich planów czy dodania ulubionych, bądź usunięcia mało skutecznych ćwiczeń. 

9. Indywidualność

Znalezione obrazy dla zapytania indywidualność
Każdy z nas jest inny. Mamy różne predyspozycje, budowę ciała czy genetykę. Zaczynając swoją przygodę z siłownią, musisz się przygotować na różne przeciwności i spadki motywacji, zarówno Ty, jak i Twój partner. Wykonując ten sam plan, możecie na swoim przykładzie zaobserwować, że pomimo identycznych ćwiczeń, serii czy powtórzeń Wasze organizmy reagują zupełnie inaczej. Dzieje się tak głównie ze względu na genetykę. Ty możesz mieć większe predyspozycje do budowania np. mięśni pleców, a Twój partner może pochwalić się solidnymi nogami, gdzie Tobie jeszcze daleko do ideału w tej części ciała. Nie oznacza to, że Ty robisz złe ćwiczenia na nogi, a Twój partner dobrał nieodpowiedni zestaw na plecy. Genetyka, budowa ciała, czy ogólne predyspozycje treningowe to sprawa bardzo indywidualna. Cierpliwość, systematyczność i determinacja to klucz do Waszego wspólnego sukcesu.
Motywujcie się wzajemnie, pomagajcie modyfikujcie  plany i cieszcie się z nawet najmniejszych progresów, bo każdy progres to krok na przód!


10. Staż treningowy


Inaczej trenują osoby początkujące, inaczej osoby zaawansowane. Mimo, że powszechnie znana metodyka treningu siłowego jest praktykowana przez rozpoczynających przygodę ze sportem jak i doświadczonych sportowców, rodzaje jak i intensywność wykonywanych ćwiczeń uzależnione są od doświadczenia treningowego. Każdy kiedyś zaczyna i walczy o progresję ciężaru czy poprawę ogólnej kondycji organizmu. Nie od razu podniesiesz 100 kilogramów w martwym ciągu, ale nikt nie powiedział, że jest to niemożliwe. Małe, ale jednocześnie wielkie kroki doprowadzą Cię w miejsce, o którym marzysz, jeśli pokonujesz tę drogę rozsądnie i odpowiedzialnie. Pamiętaj, pierwotnie sport to zdrowie, a jaki będzie miał wpływ na Twoje wyniki, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.


 ***


Nie ma idealnego planu treningowego, który wszystkim gwarantuje sukces. Każdy z nas jest inny, każdy potrzebuje innego zestawu ćwiczeń, innego obciążenia, częstotliwości czy ilości jednostek treningowych. Główną cechą, która gwarantuje nam sukces to umiejętność obserwacji i słuchania swojego organizmu. Najlepiej testować dane plany na sobie i czekać na efekty. Jeśli plan działa na Ciebie, to nie oznacza, że będzie on również doskonały dla Twojego partnera treningowego. Zakres wykonywanych ćwiczeń to kwestia bardzo indywidualna i tym należy się kierować dokonując wyboru formy aktywności fizycznej, tak aby dawała nam pożądane efekty.

 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz